Тема: Подорож
у країну десяткових дробів на “Математичному потязі”
Мета: узагальнити,
систематизувати вивчений матеріал; формувати навички колективної роботи в
поєднанні із самостійністю учнів; виховувати відповідальність не тільки за
особисті знання, але й за успіхи свого колективу.
Наочність
та обладнання: роздатковий матеріал, картки, таблиця, математичний
потяг, квитки.
Епіграф:
Математика – наука велика, пречудо-вий витвір однієї з
найблагородніших здібностей людського розуму.
Д. І. Писарев
Ми з насолодою пізнаємо математику … Вона захоплює нас,
неначе квітка лотоса.
Аристотель
З усіх мов світу найкраща – це мова штучна, вельми стисла
мова, мова математики…
М. І.
Лобачевський
Хід уроку
Організація класу
Підготовка учнів до сприйняття теми уроку
Вчитель. Добрий день, діти.
Зверніть увагу на епіграф (один з учнів
зачитує)
Сьогоднішній урок буде не зовсім звичайний.
Учитель. Сьогодні ми продовжуємо подорож
у країну Десяткових Дробів. Під час подорожі повторимо все, що вже знаємо про
десяткові дроби:
· що таке десятковий дріб;
· як порівнювати десяткові
дроби;
· як додавати й віднімати десяткові
дроби.
Перевірка домашнього завдання
Одна з можливих форм перевірки
домашнього завдання – органі-зація самоперевірки, коли учні дістають правильні
розв’язання у виг-ляді індивідуальних карток червоного або зеленого кольору.
Правильні результати – початок подорожі.
Учитель.
А подорожувати ми сьогодні будемо на веселому Математичному потязі. Ви бажаєте
покататися на цьому потязі? Для цього вам треба купити квиток. Але квиток тут
можна одержати не за гроші, а за правильну відповідь на запитання або за
правильне виконане завдання. Ви готові до подорожі?
Отже, починаємо набирати пасажирів.
“Купівля квитків”
Опитування
теорії
Діти, погляньте на цей потяг, з яких частин він
складається? А тепер подумайте, що
спільного має потяг і тема нашого уроку?
1. Що таке десятковий дріб?
2. З яких частин складається десятковий дріб?
3. А які розряди має десятковий дріб?
4. Як порівняти два десяткових дроби? Наведіть
приклад.
5. Як додати два десяткових дроби? Наведіть
приклад.
6. Які властивості має додавання десяткових дробів
і для чого вони нам потрібні?
7. Як відняти два десяткових дроби? Наведіть
приклад.
Крім десяткових дробів будемо використовувати і
звичайні дроби.
Кросворд
1. Числа, які ми використовуємо під час лічби.
2. Число, записане за допомогою двох натуральних
чисел, що розділені рискою.
3. Число, записане під дробовою рискою.
4. Число, яке не може бути записане в знаменнику.
5. Число, записане над дробовою рискою.
6. Назва дробу, знаменник якого більший від
чисельника.
7. Дія, якою можна замінити дробову риску.
8. Назва дробу, знаменник якого менший від
чисельника.
(Додаток 1)
Учні, які правильно відповідають на запитання,
одержують квиток.
Отже, є пасажири, тож починаємо подорож.
“Подорож у країну
Десяткових Дробів”
Перша зупинка “Влучний погляд”
(На дошці прикріплено плакат із
зображенням в хаотичному порядку чисел від 0,1 до 5.) По черзі запрошуються по одному
учню, які повинні знайти якомога більше послідовних чисел від 0,1 до 50, за 30с
(1 хв). Контролюють інші учні.
Друга зупинка “Виправ помилку”
Учитель. З нами у подорож напросився
Незнайко, він навіть склав для вас кілька прикладів на додавання й віднімання
десяткових дробів, але, як завжди, щось наплутав і одержав якісь смішні
рівності. Допоможіть їх виправити.
1) 52 + 18 = 7; (5,2 + 1,8 = 7)
2) 736 – 336 = 4; (7,36 – 3,36 = 4)
3) 3 + 108 = 408; (3 + 1,08 = 4,08)
4) 74 – 24 = 5; (7,4 – 2,4 = 5)
5) 73 + 27 = 10; (7,3 + 2,7 = 10)
6) 57 – 4 = 17. (5,7 – 4 = 1,7)
Третя зупинка “Стрілка”
Які
дроби в лівому стовпчику відповідають десятковим дробам в правому стовпчику?
Поставте стрілки.
І варіант
1,5
3,25
1,25
ІІ варіант
3,00002
3,02
3,002
Четверта зупинка “Дивись не помились”
Робота з підручником. № 827, № 826, № 797, № 798,
№793.
П’ята зупинка “Математика в прислів’ях та приказ-ках”
Відгадай прислів’я:
1. 29,704 – 2,986
=
9,704 – 8,031 =
12,984 + 13,734 =
Й
|
1
|
2
|
3
|
6
|
7
|
8
|
9
|
|
р
|
д
|
и
|
о
|
б
|
е
|
у
|
68,77 + 10,51 =
Відповідь: Добре роби, добре й буде.
2.
3,95 + 0,83 =
1,863 + 0,700 =
2,3635 + 13,9815 =
14,91 + 4,72 =
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
0
|
|
с
|
д
|
а
|
б
|
і
|
л
|
е
|
з
|
и
|
є
|
Відповідь: Без діла слабіє сила.
Шоста зупинка “Порівняння”
Робота з збірником “Математика
5 клас” А. Г. Мерзляк, В. Б.
Полонсь-кий. Порівняйте числа № 193 ст. 25, ст. 50, ст. 76.
Сьома зупинка “Пізнавальна”
І варіант
Розташуй відповіді прикладів у порядку зростання, і ти дізнаєшся назву
металу, який плаває у воді й не тоне.
[Й] 1,35 + 0,392; [Л] 5 – 4,57; [І] 4,5 – 3,26; [І] 0,8 + 0,239; [Т] 7,12 –
6.
Відповідь: Літій.
ІІ варіант
Розташуй відповіді прикладів у порядку спадання, і
ти дізнаєшся назву найміцнішого металу.
[Т] 7,61 – 5,4; [А] 16,71 – 14,8; [И] 1,8 + 0,32; [Н] 1,39 + 0,24; [Т] 2,1
– 0,08.
Відповідь. Титан.
Учитель. Про властивості цих металів та
їх використання ви дізнаєтеся на уроках хімії у 8-му класі.
Підсумок уроку
Запитання
до класу
1. Яке із запропонованих завдань викликало
найбільші труднощі?
2. Які теоретичні знання були використані під час
розв’язування запро-понованих завдань?
Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи, повторити
§ 5 п.
27 ст. 189-190, п. 28 ст. 196-197, п. 29. ст. 200-201, п. 30. ст. 204-205.
Виконати вправи
№ 799 ст. 198, № 851 ст.
208.; № 800 ст. 198, № 855 ст. 209.; №
792 ст. 198, № 847 ст. 207.